Лекари: Пазете децата от дребни предмети и храни, особено по празниците
Снимка: Guliver / iStock
Новогодишните украси създават празнично настроение и положителни емоции, но повечко бдителност никога не е излишна – елхата, играчките, украшенията, дори храната могат да бъдат много опасни за малките деца – за това алармират лекари.
По празниците лекарите обичайно вадят по спешност погълнати чужди тела и са се напатили - на Коледа и Нова година винаги се налага да правят сложни операции, за да вадят най-вече фъстъци и семки.
Снимка: Guliver / iStock
Според нова тъжна статистика, половината случаи на смърт при деца до една годинка се дължат именно на поглъщането на твърди неща и попадането им в белия дроб. Спасили са едва 40 процента от децата. Останалите просто не успяват да стигнат до отделението, съобщи обществената медия и показа абсурдна колекция от камъчета, пластмасови капачета, монети, батерии, които лекарите вадят от тесния хранопровод и бронхите на малките, където са заседнали.
1. Лекарите предупреждават да бъдем много, ама много внимателни с елементите от новогодишната украса и нещата, които слагаме на масата!
Ето кои още неща е важно да прегледаме и проконтролираме, за да цари здраве, щастие, мир и любов вкъщи по празниците:
2. Жива елха
Уверете се предварително, че е свежа и игличките ѝ няма да опадат още между Коледа и Нова година. Дръвчето трябва да е зелено и от ствола му да се отделя смола.
Постарайте се да го поставите далеч от радиатори, климатик или камина, за да не изсъхне бързо, а и да не прехвръкне искра към него – знаете, че дървото е огнеопасно, ама не е лошо да го повторим.
Поставете ствола на елхата не в кръстачка, а в саксия с мокър пясък или в специална поставка с вода и редовно доливайте и почиствайте опадалите иглички около дръвчето – те са доста притеснителни, защото може да се сторят апетитни за малко детенце.
3. Изкуствена елха
Декоративното коледно дърво трябва да бъде направено от огнеупорет полиетилен или пластмаса – погледнете на опаковката, там трябва да е написано.
Можете да поискате от продавача сертификат, който удостоверява химическата безопасност на изкуствената елха – този документ ви уверява, че пластмасата не отделя токсични вещества
4. Мястото на елхата
Снимка: Guliver / iStock
Ако вече сте я поставили на неправилно място, преместете я, това е важно – препоръчително е елхата да бъде на не повече от метър от стената, да не я оставяте близо до вратата на стаята, защото, ако се случи нещо с нея, например бенгалският огън подпали нещо наоколо, трябва да имате бърз изход от помещението.
По възможност я инсталирайте на място, което е труднодостъпно за малките деца в ниша, ъгъл или друг подходящ кът на стаята. Дървото непременно трябва да бъде с устойчива основа, така че да не може да се накланя и бута лесно, затова го фиксирайте, като подпрете отстрани с табуретки и направите невъзможно лазенето под елхата. Също така е важно дървото да не е чак толкова високо, че да опира в тавана, защото това би нарушило изискванията за пожарна безопасност.
5. Светещи гирлянди
При покупката им обърнете внимание на моделите, при които лампичките се включват последователно (напрежението трябва да е до 12 V, мощността - не повече от 25 Вт).
Проверете дали старите ви гирлянди са в изправност, уверете се, че контактът не се нагрява и че всички лампички светят. И при най малкия признак на неизправност моментално изключете от електрическата мрежа и не ги използвайте повече.
6. Хартиени украшения за елхата
Сбогувайте се с тях – колкото и да са красиви, те са опасни, не се поддавайте на изкушение да украсявайте коледното дърво с хартиени играчки. Ако пък чак толкова не ви се иска да ги изхвърлите, изберете за украса тези, които са обработени специално, за да са негорими. Проверете дали детските празнични и карнавални костюми не съдържат тюл, вата, хартия и картон.
7. Чупливи играчки
Малкото дете не може да оцени цялата прелест на стъклените топки, украсени ръчно – за него те са просто ярка играчка, с която непременно трябва да си поиграе.
За да няма неблагополучен изход от такава игра и да не се нарани с парченце стъкло, а вашата любима коледна играчка да продължи да ви радва някоя следнаща нова година, когато детето ще бъде наясно как и защо да се пази – приберете я и декорирайте дома с украса от нечуплив материал. Ще ви е по-спокойно, ако и за нея поискате сертификат за химическата безопасност.
8. и 9. "Апетитни“ и блестящи играчки
Онези елементи от декорацията, които имат малки, нежни детайли, като брокат, варак, целофан, мънистата, топките, покрити с блестящи частици и всички подобни, трябва да стоят далеч от детските ръчички. И зъбки. Хлапетата, които в стремежа си да се доберат до привлекателните украшения, първо ще отчупят малко от посипаните със скреж играчки, защото примерно им напомнят за... кокосови стърготини.
Снимка: Guliver / iStock
Докато детето не порасне, забравете за всички коледни играчки, които напомнят на бонбони и плодове. А също и за конфетите, блестящите гирлянди, от които може да се откъснат реснички – всички украшения, били те дребни, с остра форма или такива, които могат да заседнат в гърлото, нямат място у вас.
Посребреният целофан е любим на кучетата и котките – това е всеизвестен факт, но ако досега не сте го установили от горчив опит, знайте, че към него се домогват и малките деца. Ако не искате да провалите новогодишната си ваканция с висене по лекарски кабинети, направете така, че малките деца и домашните любимци да не могат да се доберат до целофан и варак.
10. И още:
- За да сте спокойни, не оставяйте включени лампичките на елхата без надзор;
- В последните часове на отиващата си година бъдете особено бдиителни да не би в предпразничната суета около наливането на шампанското детето да не хване някоя запалена свещ, или да не вземе да опитва от фъстъците или шампанското.
По материали на letidor.ru
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари